K J College of Engineering & Management Research, Pune
Estd. 2009   KJCOEMR Map  KJCOEMR Map  kjcomr instagram    Contact Us  
KJ's Educational Institute

K J COLLEGE OF ENGINEERING AND MANAGEMENT RESEARCH, PUNE

Accredited by NAAC, Academic Mentorship of COEP, Pune University(SPPU), Approved by Govt. of Maharashtra, Recognized by AICTE.
SE / TE / BE/ ME-II Admission Form (For Existing Students) COLLEGE DTE CODE: EN 6320
KJ's Educational Institute

K J COLLEGE OF ENGINEERING AND MANAGEMENT RESEARCH, PUNE

Accredited by NAAC, Academic Mentorship of COEP, Pune University(SPPU), Approved by Govt. of Maharashtra, Recognized by AICTE.
SE / TE / BE/ ME-II Admission Form (For Existing Students)
COLLEGE DTE CODE: EN 6320
KJ's Educational Institute
K J COLLEGE OF ENGINEERING AND MANAGEMENT RESEARCH Near Khadimachine Chowk, Kondhwa Annexe, PUNE – 48
Accredited by NAAC, Under Academic Mentorship of COEP
Affiliated to Savitribai Phule Pune University(SPPU), Approved by Govt. of Maharashtra, Recognized by AICTE, New Delhi.
    Congratulations to Dr. Suhas S. Khot Sir , Principal, KJCOEMR, Got Excellence Award At Mumbai with auspicious hands of Hon. Minister for Technical & Higher Education Shri Uday Ji Samant of Maharashtra Govt on 30-Aug-2021.                 Student's Choice TOP Rating College =>   Google = 4.7/5           Collegedunia = 8.1/10           Shiksha.com = 4.1/5           Careers360 = 4.2/5           Justdial = 3.9/5    
KJCOEMR
Toppers

Toppers in 2020-21

BE Toppers of 2020-21 Examination
Download!

Toppers in 2019-20

BE Toppers of 2019-20 Examination
Download!

Toppers Academic Year 2018-19


Computer Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Mhaske Chhaya Madhukar 1173 9.30 CGPA First Class with Distinction
2 Shrishrimalshah Raj Nitin 1151 9.18 CGPA First Class with Distinction
3 Khan Uzma Bashir 1165 9.11 CGPA First Class with Distinction
4 Suryawanshi Pragati Gajendra 1190 9.07 CGPA First Class with Distinction
5 Pangarkar Pratiksha Rajendra 1150 9.07 CGPA First Class with Distinction

Civil Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Karambe Agasti 1065 71% First Class with Distinction
2 Kesarkar Vinayak 1065 71% First Class with Distinction
3 Surwase Pawan 1058 70.53% First Class with Distinction

Mechanical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Aglave Trupti Vaijinath 1107 9.57 CGPA First Class with Distinction
2 Jagadale Saurabh Narayan 1042 9.27 CGPA First Class with Distinction
3 Lokhande Dipak Atmaram 1031 9.09 CGPA First Class with Distinction
4 Kadam Akshay Hanmant 1015 8.95 CGPA First Class with Distinction
5 Dingankar Fardeen Zulfikar 1009 8.84 CGPA First Class with Distinction

Electrical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Parab Siddhant Sanjay 1178 8.41 CGPA First Class with Distinction
2 Renuse Hansraj Maruti 1066 7.61 CGPA First Class
3 Dhande Bhimashankar Harichandra 1051 7.51 CGPA First Class

Electronics and Telecommunication Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Jagtap Snehal Shrikant 1183 8.95 CGPA First Class with Distinction
2 Dhalait Ehedalli Barakatalli 1167 8.74 CGPA First Class with Distinction
3 Jallapelli Tejas Rajendra 1171 8.58 CGPA First Class with Distinction

Toppers Academic Year 2017-18


Computer Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Antelawala Abbasali Habibbhai 1204 80.27% First Class with Distinction
2 Chathiwala Hatim Hunedbhai 1193 79.53% First Class with Distinction
3 Kaul Nihal 1182 78.80% First Class with Distinction
4 Chandgude Anuja Dattatray 1158 77.20% First Class with Distinction
5 Ashish Panchal 1114 74.27% First Class with Distinction

Civil Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Burungule Renuka 1160 77.33% First Class with Distinction
2 Kabara Aditya 1154 76.93% First Class with Distinction
3 Dhumal Balaji 1140 76% First Class with Distinction

Mechanical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Landge Dhiraj Tatyasaheb 1255 83.67% First Class with Distinction
2 Survase Ramesh Baban 1185 79.00% First Class with Distinction
3 Salunkhe Amit Ramesh 1184 78.93% First Class with Distinction
4 Lawande Amit Laxman 1171 78.07% First Class with Distinction
5 Jadhav Kiran Vilas 1170 78.00% First Class with Distinction

Electrical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Jadhav Balram Sugriv 1216 81.06% First Class with Distinction
2 Pande Sandeep Balaji 1145 76.33% First Class with Distinction
3 Chaudhari Mayur Hemchandra 1139 75.93% First Class with Distinction

Electronics and Telecommunication Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Patil Pallavi Shivaji 1094 82.93% First Class with Distinction
2 Redij Kanak Vidhyadhar 1089 72.6% First Class with Distinction
3 Korde Akshay Murlidhar 1088 72.53% First Class with Distinction

Toppers Academic Year 2016-17


Computer Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Sneha Sandeep Rangole 1179 78.60% First Class with Distinction
2 Khan Fawwad Ajaz 1135 75.67% First Class with Distinction
3 Kokate Sandeep Sopan 1098 73.20% First Class with Distinction
4 Awale Poorva Sanjay 1078 71.87% First Class with Distinction
5 Jaiswal Shubham Chandankumar 1070 71.33% First Class with Distinction

Civil Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Patil Amol Muralidhar 1228 81.87% First Class with Distinction
2 Pare Pavan Suresh 1178 78.53% First Class with Distinction
3 Sankpal Sanket Suresh 1157 77.13% First Class with Distinction

Mechanical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Biradar Vikas Sudhakar 1219 81.27% First Class with Distinction
2 Parkar Zuheb Abdul Gaffar 1200 80% First Class with Distinction
3 Wayal Laxman Dnyandeo 1179 78.60% First Class with Distinction
4 Khan Amanullah Saifullah 1151 76.73% First Class with Distinction
5 Lokhande Ajinkya Popat 1126 75.07% First Class with Distinction

Electrical Engineering Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Thombare Jyoti Saudagar 1170 78.00% First Class with Distinction
2 Tadlapure Sheetal Baburao 1133 75.53% First Class with Distinction
3 Sapakal Amit Parsharam 1091 72.73% First Class with Distinction

Electronics and Telecommunication Department

Sr. No. Name of Student Total Marks % / CGPA Class Obtained
1 Gavde Prakash Sidoo 1301 86.73% First Class with Distinction (Gold Medalist SPPU - 1st Rank)
2 Shaikh Zoya Ashfaque Ahmed 1221 81.4% First Class with Distinction
3 Pawar Pallavi Bhimrao 1216 81.07% First Class with Distinction
K J College of Engineering & Management Research, Pune